Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 108165
This traditionally styled single-level home would suit a young or growing family with three bedrooms convertible to four, and large discreet living areas. Plus, it provides the ultimate escape for the parents in its large master suite with a spectacular ensuite bath and luxurious walk-in closet complete with make-up vanity. The utility area provides plenty of storage and lends to an overall smooth, uncluttered traffic pattern. And despite its attractive facade, the overall structure is very straightforward and cost-saving.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 2083 | 9' 0" |
| Garage Area | 462 | 10' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | One Story Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 2083 |
| Width | 87' 0" |
| Depth | 40' 0" |
| ArchitecturalStyles | Country Style House Plans, Craftsman House Plans, Rustic and Mountain House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Board and Batten Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 24' 0" |
| Roof Pitch | 8/12 |
| Secondary Roof Pitch | 4/12 |
| Foundation Types | Crawlspace |